Kupte si běžecký pás a zlepšete si kondici v pohodlí domova!
Běh je velmi oblíbenou aktivitou, která láká do přírody. Ale co v zimě? Běžecký pás je jedním z "klasických" fitness strojů. Používá se hlavně tehdy, kdy si uživatel touží zlepšit kondici. Tréninkem se podporuje spalování tuků a posilují se zádové svaly i svaly dolních končetin. Můžete sportovat a udělat něco pro své tělo, a to bez ohledu na počasí a denní dobu. Díky přesnému řízení tempa přizpůsobíte stroj běžeckým stylům - vždy podle toho, jak moc intenzivně chcete trénovat. U mnoha běžeckých pásů můžete navíc nastavit sklon, tím simulovat stoupání a cíleně trénovat různé skupiny svalů. Chcete si koupit běžecký pás a nevíte, který stroj bude tím pravým? Na trhu existuje nespočet běžeckých pásů, proto se Vám budeme snažit pomoci s jeho výběrem.
Motor běžeckého pásu
Motor je nejdůležitější část běžeckého pásu a rozhodující faktor pro Váš trénink, který by měl být pestrý a měl by neustále motivovat. Platí pravidlo: čím intenzivnější trénink, tím delší doba užívání, a tím by měl být silnější motor. Běžecké pásy by měly disponovat alespoň výkonem 2 HP. Platí: čím vyšší, tím lepší. Větší a silnější motory mají vyšší životnost.
Velikost běžecké plochy
S větší běžeckou plochou se zvyšuje pohodlí během tréninku a jistota nášlapu. Delší běžecký pás je vhodnější pro vyšší uživatele a vyšší rychlost. Pro delší nohy či vyšší tempo platí delší délka kroku: Čím vyšší jste, tím rychleji běžíte a tím by měla být delší i běžecká plocha. Tomu, kdo s běháním začíná, postačí plocha 140 x 50 cm, pro pokročilejší a vyšší běžce (od 175 cm) je pak vhodnější běžecká plocha o rozměrech 150 x 50 cm.
Tlumící vlastnosti běžeckého pásu
Běžecký pás myslí na Vaše klouby, což se o běhání venku říci nedá. Běžecký pás by neměl být příliš slabý. Doporučuje se tloušťka 3 mm, čímž se zamezí jejímu poškození. Silnější pásy nabízejí více komfortu a mají lepší tlumící vlastnosti. Záleží ovšem na uživateli, co je mu příjemnější. Zkušenosti ukazují, že střední cesta (kombinace tvrdšího a měkčího odpružení) je tou správnou volbou. Příliš měkký pás lze srovnat s během v písku, což může způsobit např. problémy s achilovkou. Příliš tvrdý pás není schopen absorbovat energii vzniklou nárazem a dochází tak k problémům s nohama, kolenama, kyčlema ap..
Sklon: i na rovince lze běhat do kopce
Sklon běžeckého pásu lze nastavit elektronicky. Při koupi věnujte nastavení sklonu dostatečnou pozornost. Většinou lze měnit sklon po 1 %. Individuální přizpůsobení je též možné, rovněž lze využít předinstalovaných programů.
Tip: Měření ukázalo, že při postupném přidávání sklonu od 1-3%, je zatížení kloubů minimální.
Tréninkové programy: obměna a rychlé dosažení cíle
Tréninkové programy nabízejí pestré kondiční cvičení a zvyšují motivaci.
Při výběru běžeckého pásu dbejte na to, aby Vaše cíle spolu s náplní tréninku, které následujete, byly zobrazeny v programu. Doporučuje se přinejmenším 1 intervalový a 1 program srdeční frekvence. Pro pokročilejší uživatele se doporučuje nastavení vlastního tréninkového cíle. Lze nastavit požadovanou vzdálenost, rychlost, spotřebu kalorií či puls a bežecký pás se bude řídit Vašimi zadanými údaji.
Prosím dbejte na to, že ne vždy je široká nabídka programů tím nejdůležitějším, ale hlavně jde o jejich obsah/náplň. Propojení s tabletem nebo chytrým telefonem umožňuje uživateli ponořit se do virtuálního světa. Dnes je v nabídce mnoho aplikací. Díky rozhraní Bluetooth Smart či ANT+ můžete připojit Váš běžecký pás k tabletu. Při koupi dbejte na kompatibilitu, která je důležitá pro použití aplikací.
Pulsem řízený trénink najde uplatnění v terapii, je vhodný pro odborníky a rovněž skvělý při spalování tuků. K měření pulsu se používá hrudní pás, který je většinou k zakoupení extra. Měření tepu je možné rovněž přes dlaňové senzory, používáné především při programu Recovery, kdy pás není v pohybu. Při koupi hrudního pásu dbejte na jeho kompatibilitu. Při pulsem řízeném tréninku byste měli trénovat v takovém tempu, které Vám doporučil lékař. Většina běžeckých pásů disponuje odpovídajícími měřícími programy, které pomohou definovat Vaši cílovou oblast. Během tréninku se běžecký pás nastaví automaticky dle Vaší srdeční frekvence, ta se mění při stoupání či tempem. Díky tomuto automatickému přizpůsobení zůstanete v optimálním programu a můžete se soustředit na cvičení.
Co přinese sklápěcí model?
Běžecký pás se sklápěcím systémem nebo bez? To závisí na tom, kolik místa máte. Pokud pás sklopíte, zabere asi polovinu místa než obvykle. Pro menší místnosti tak představuje ideální řešení, jelikož lze místo využít i pro další stroje. I přesto, že běžecký pás sklopíte, zůstane stroj stabilní. Většina běžeckých pásů má transportní kolečka, což umožňuje jejich snadné přemístění. Abyste ochránili Vaši podlahu, doporučujeme zakoupit podložku, která má i tu vlastnost, že skvěle tlumí a stroj je tišší.
Zvažte výšku desky běžeckého pásu
Výška desky běžeckého pásu je důležitá tehdy, pokud má být pás použit v místnostech s nižší stropní výškou. Zohledněna by měla být výška uživatele, výška sklonu pásu (30-40cm), dostatek místa před a za běžeckým pásem. Přání mnoha zákazníků je, umístit běžecký pás v garáži, zimní zahradě nebo dokonce venku. To Vám raději nedoporučejeme. Běžecké pásy jsou vybaveny elektronikou a různými komponenty, které jsou náchylné na vlhkost. Pro venkovní užití jsou vhodné pouze ty produkty, které jsou pro toto užití určeny.
Chcete koupit běžecký pás? S výběrem Vám pomůže následující hodnocení
test běžeckých pásů magazínem ETM (vydání 02/ 2012)